Kláštor Veľká Skalka – najstaršie pútnické miesto na Slovensku

Starobylý kláštor sa na skale vypína.
Svätý Svorad s Beňadikom tu v jaskyni pustovne žili,
avšak Beňadika pri modlitbe zbojníci usmrtili.
Bezvládne jeho telo vraj do Váhu hodili,
aby po sebe hriešne svoje skutky zakryli.
Beňadika po roku divá voda vyplavila,
no jeho telo vôbec nepoškodila.
Sochu Beňadika dnes v jaskynnom komplexe kláštora nájdeš,
a jeho pamiatku si tu modlitbou uctiť môžeš.
Kláštor Veľká Skalka, nachádzajúci sa pri Trenčíne, patrí medzi najstaršie pútnické miesta na Slovensku a je úzko spätý so životom svätcov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí boli prvými kanonizovanými svätcami v Uhorsku.
Ako do kláštora?
Do kláštora Veľká Skalka sa ľahko dostanete nielen autom, ktoré si môžete odparkovať na priestrannom trávnatom parkovisku hneď naproti kláštoru, ale aj bicyklom. Priamo z neďalekého Trenčína sem totiž vedie cyklochodník. Z Trenčína sa sem dostanete aj autobusom, a keď vystúpite na zastávke Skalka nad Váhom, kláštor, váš cieľ je od vás vzdialený už len zopár krokov do mierneho kopčeka. Pre tých viac odvážnejších odporúčam peší výlet z Trenčína priamo do kláštora. Zaberie vám to síce pár hodín, no aspoň sa pekne prejdete a budete mať možnosť sa pokochať krásnou prírodou.
Kláštor Veľká Skalka

Veľká Skalka je najstarším pútnickým miestom nielen na Slovensku, ale aj v celom bývalom Uhorskom kráľovstve, a to vďaka tomu, že na tomto mieste v jaskynnom komplexe v 11. storočí žili pustovník sv. Andrej-Svorad a jeho učeník Beňadik. K tejto jaskyni nesúcej, v súčasnosti Beňadikovo meno, sa viaže aj prvá najstaršia písomná zmienka o jaskyni na území dnešného Slovenska (1200-1224). Ide o legendu o sv. Beňadikovi, ktorá hovorí o tom, ako pustovníka pri modlitbe prepadli zbojníci. Ten prosil Boha o pomoc, a keď sa rukou dotkol skaly, otvorila sa. Pustovník však zaváhal a prišiel o život. Zbojníci vraj jeho telo hodili do Váhu a to sa o rok našlo v neporušenom stave. Povesť taktiež vraví, že sa v jaskyni doteraz nachádza odtlačok Beňadikovej ruky na mieste, kde sa otvorila skala.
Prehliadka
Kláštor Veľká Skalka je v súčasnosti sprístupnený verejnosti, otváracie hodiny si však radšej overte na oficiálnych stránkach kláštora. Keďže som sa sem vybrala práve počas pandémie, otvorené síce bolo, no nekonali sa komentované prehliadky. V komplexe kláštora sa však pohybuje hneď niekoľko sprievodcov, ktorí sú ochotní vám zodpovedať vaše otázky. Pri vstupe dostanete letáčik o histórii pútnického miesta Veľká Skalka a ďalej sa po celom areáli môžete pohybovať voľne. Vstupné je dobrovoľné a slúži k ďalšiemu rozvoju kláštora. Pri vchode si tiež môžete kúpiť rôzne upomienkové predmety, ako napríklad magnetky, pohľadnice, turistické známky či knihy. Najviac vás však na návšteve kláštora Veľká Skalka určite zaujme kaplnka, ktorá nie je len taká obyčajná. Jej vchod totiž tvorí rozsiahly jaskynný komplex a na jeho konci sa nachádza socha sv. Beňadika. Dostať sa môžete aj rovno pod samotnú kaplnku, kde je vystavený rozľahlý Betlehem. Vaše srdce chladným nenechá ani očarujúci výhľad z kláštora na majestátne pahorky a okolitú prírodu. Svoje čaro majú aj záhrady kláštora, o ktoré sa, podľa slov pani sprievodkyne, stará 70 ročný pán záhradník, ktorý veru odvádza vynikajúcu prácu!
-
Kaplnka -
Socha sv. Beňadika
Opatovská jaskyňa

Beňadikova jaskyňa tvoriaca vchod do kaplnky kláštora Veľká Skalka nie je jedinou jaskyňou, ktorú tu môžete navštíviť. Po ceste do kláštora si po vašej pravej strane môžete všimnúť otvor v skale. Ide o vchod do Opatovskej jaskyne, ktorá je síce verejnosti voľne prístupná, no vstup do nej je na vlastnú zodpovednosť. Jaskyňu tvoria dve chodby – jedna je dlhá 38 metrov a tá druhá 22 metrov. Čím však idete hlbšie, tým viac sa chodbičky zužujú, takže návštevu tejto jaskyne určite neodporúčam ľuďom trpiacim klaustrofóbiou.
Pešia cesta do Trenčína
Keď schádzate po kopci, na ktorom sa vypína zrúcanina kláštora, po vašej ľavej strane uvidíte nespočetné množstvo schodov vedúcich do lesa. Týmto smerom sa poberiete aj vy a ďalej pokračujete po náučnom chodníku Malá – Veľká Skalka, ktorý vás dovedie až ku kalvárii nachádzajúcej sa hneď oproti kostolu Malá Skalka. Vedľa kostola sa nachádza aj pútnický dom Malá Skalka, ktorý by mal slúžiť ako zázemie pre pútnikov, ale taktiež ako bývanie pre kňazov a iný personál. Ak potrebujete, práve tu si môžete odbehnúť na toaletu. Oproti pútnickému domu vedľa hlavnej cesty si môžete všimnúť cestičku vedúcu do lesa. Po nej zídete dolu a odbočíte vpravo, kde už uvidíte cyklochodník, po ktorom budete pokračovať až do Trenčína. Po ceste si môžete spraviť pauzu pri Zamarovských jamách. Ide o prírodnú rezerváciu v Považskom podolí hneď pri Váhu. Ak vám po príchode do Trenčína ešte ostali sily, neváhajte a navštívte aj majestátny Trenčiansky hrad.
-
Kostol Malá Skalka -
Zamarovské jamy
Máte tip na výlet?
Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!