• Domov
  • Príroda
  • Malokarpatské skvosty – Vápenná a Malá Vápenná

Malokarpatské skvosty – Vápenná a Malá Vápenná

Informácie:

Sološnica
48.4601156N, 17.2743208E
752 m. n. m.

Ďalšie informácie:

2386

Vrch Vápenná (752 m. n. m.) dominuje nádhernými výhľadmi na široké okolie. Ak turistiku spojíte so zastávkou na Malej Vápennej, obohatíte sa o ďalšie nezabudnuteľné výhľady.

Ako na Vápennú?

Najjednoduchšie sa na vrchol dostanete zo Sološnice alebo z Plaveckého Podhradia. Z oboch dedín sem vedie značená turistická cesta, takže je len na vás, odkiaľ sa sem vyberiete. My sme začali svoju cestu v Sološnici. Parkovisko sme našli vďaka navigácií veľmi rýchlo. Nachádza sa pri čísle domu 199. Ak idete smerom od Plaveckého Podhradia, ide o druhú odbočku vľavo. Dostanete sa na dlhú cestu smerujúcu do kopca, na konci ktorej sa nachádza spomínané menšie parkovisko. To je situované veľmi dobre, keďže priamo z neho vedie zelená turistická značka až priamo na vrch Vápennej.

Cestou na Vápennú

Na začiatku cesty vás nečaká žiadne veľké stúpanie. Cesta vedie celý čas cez les, iba v jednom úseku prechádzate cez lúku. Chodník je však dobre viditeľný, takže sa nemusíte báť, že sa stratíte. Cesta lúkou netrvá dlho, a opäť sa ocitáme v lese. Avšak, teraz nás čaká už iba šliapanie do kopca. Miestami je stúpanie dosť strmé, takže je dobré šetriť silami. Predsa len ide o prevýšenie 429 metrov na necelých 3 kilometroch. Zdalo sa nám, že stúpanie nemá konca. Avšak pri jednom šliapaní do kopca nás motivoval strom, na ktorom bolo napísané „ešte kúsok“ (viď video). Nevzdávali sme to, a onedlho sme zazreli hrebeň Vápennej.

Prvý pohľad nám vyrazil dych. Neuveriteľné, aké nádherné pohľady dokážu ponúknuť Malé Karpaty, aj keď ide o nie veľké pohorie. Usadili sme sa na skalách a vychutnávali si pohľad na okolité vrchy. Vápenná taktiež dominuje svojou rozhľadňou nad ktorou sa týči dvojkríž a slovenská vlajka.

Vápenná je v Malých Karpatoch jeden z najznámejších vrchov, takže je veľká pravdepodobnosť, že tu vždy niekoho stretnete. Nie je to tu síce preplnené ako u iných komerčných vrchov, no stále tu viete nájsť veľa ľudí, hlavne za pekného počasia.

Malá Vápenná

Na Malú Vápennú nenájdete žiadnu oficiálnu turistickú trasu. Dostať sa sem je však jednoduché, keďže je to len kúsok od zelenej značky smerujúcu na Vápennú. My sme vrch našli len vďaka GPS navigácií a turistickej mape v telefóne. Žiadny vyšliapaný chodník tu nečakajte. Jediný ako – tak chodník vedie po hrebeni cez Malú Vápennú až vyššie k Vápennej, no ten sa často stráca. Kúsok od vrcholu sme na strome zazreli starú červenú značku. Bola pomerne slabo vidieť, no predpokladám, že kedysi dávno práve tadiaľto viedla trasa červenej značky.

Na prvý krát sme vrchol hľadali dlho. No keď už sa po dlhšom klesaní zdalo, že sme vrch prešvihli, zbadala som nenápadnú odbočku na trávnatú plošinku. Bolo to ono. Naskytol sa nám nádherný výhľad na priľahlé vrchy Malých Karpát. Vidno napríklad rozhľadňu nad Modru, alebo vrch Vysokej. Veľmi ťažko sa nám odtiaľto odchádzalo.

Na mape je vyznačená trasa na Vápennú z parkoviska zo Sološnice. Taktiež je tu pekne vidieť, že vrch Malej Vápennej leží neďaleko značenej trasy. Ak však použijete gps a mapy, mali by ste vrch nájsť bez problémov.

Na záver ešte jedno krátke video z tejto trasy.

Video:

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.