Skrytá perla Košarísk – Múzeum Milana Rastislava Štefánika

Narodilo sa chlapča maličké,
Oči modré, bystrá myseľ,
Astronómom on by byť chcel.
Nebol však len astronómom,
No aj letcom, diplomatom,
A najmä národným hrdinom.
Týmto mužom nie je iný nik,
Len náš najmilší Štefánik.

Rok 2019 značí presne 100 rokov od leteckej nehody, pri ktorej tragicky zahynul slovenský velikán Milan Rastislav Štefánik, astronóm, letec, fotograf, diplomat, zakladateľ československých légií, ktorý sa vo výraznej miere zaslúžil o vznik 1. ČSR. Pri tejto príležitosti Ministerstvo kultúry vytvorilo celodenný program v Štefánikovej rodnej obci Košariská a na Mohyle v Brezovej pod Bradlom, kde je tento slovenský hrdina pochovaný. Túto výnimočnú udalosť som si nemohla nechať ujsť a rozhodla som sa, že si Štefánikovu pamiatku prídem uctiť aj ja.
Ako do múzea?
Autobusom som sa vydala do Košarísk, kde som vystúpila na zastávke Košariská u Plačkov, ktorá je len pár krokov od Múzea M. R. Štefánika. Do Košarísk však môžete prísť aj autom a máte tu dokonca možnosť bezplatného parkovania. Rodný dom tohto slovenského velikána nájdete hneď vedľa kostola, keďže pôvodne šlo o faru, v ktorej pôsobil Štefánikov otec.
Múzeum M.R. Štefánika

Hneď po tom, čo vstúpite do dvora bývalej fary, vás privíta socha samotného Štefánika, na ktorej je zobrazený v leteckom odeve. Na tomto dvore sa nachádza aj niekoľko lavičiek, kde si môžete odpočinúť, prípadne zjesť desiatu, ktorú ste si so sebou vzali. Tieto lavičky sú však zaujímavé tým, že každá z nich má na operadle citát pochádzajúci od samotného Štefánika. Mňa najviac zaujal tento: „Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera, a vlasť naša bude veľká a slávna.“ Koľko pravdy sa skrýva za týmto jeho výrokom!
Viac o Štefánikovi, jeho detstve, dospievaní, úspešnej kariére, o tom, ako sa zaslúžil o vznik našej prvej republiky až po jeho smrť, sa dozviete na vynikajúcej prehliadke. Obyčajne je potrebné si na prehliadku kúpiť lístky, no ja som mala možnosť ísť na prehliadku zadarmo kvôli oslavám výročia Štefánikovo úmrtia. Na výber máte dva typy okruhov: malý pozostávajúci z expozície v Štefánikovom rodnom dome (túto som absolvovala aj ja) alebo veľký okruh, ktorý zahŕňa aj dlhodobú výstavu „Potomci nezabúdajte“ v evanjelickom kostole a hroby Štefánikových rodičov na miestnom cintoríne. Čo sa týka vstupného a otváracích hodín múzea, pozrite si oficiálnu webovú stránku múzea (najmä sekciu Návšteva múzea).
Na pokladni si okrem vstupeniek do múzea môžete zakúpiť aj suveníry, napríklad magnetky mohyly alebo samotného Štefánika, hrnčeky, leporelá alebo náramky so Štefánikovými citátmi. Hneď za rohom od pokladne nájdete aj toalety. V areáli sa, žiaľ, nenachádza žiadne občerstvenie. Nemusíte sa však báť, že pomriete hladom! V obci sa môžete najesť, napríklad v reštaurácii Gurmán, ktorá je od Múzea M. R. Štefánika vzdialená naozaj len na skok.
Prehliadka
Čo sa týka samotnej prehliadky, tak tú si naozaj neviem vynachváliť a vrele ju každému z vás odporúčam! Pri vchode do svojho rodného domu vás nevyzdvihne nik iný ako samotný Milan Rastislav Štefánik! Sprievodca je odetý v peknom modrom sáčku, na hlave má klobúčik ladiaci k obleku a v ruke drží vychádzkovú paličku. A to nie je všetko! Počas prehliadky máte možnosť vidieť fotografie Štefánika z jeho mladosti a, prisámvačku, sprievodca akoby mladému Štefánikovi z oka vypadol! Veď napokon, porovnajte ich sami! 😉

Sprievodca vám celý Štefánikov príbeh vyrozpráva v prvej osobe, a teda ako keby sa vám prihováral samotný Štefánik, ktorý sa rozhodol vás zasvätiť do tajov svojho života. Jeho výklad je veľmi pútavý a poučný, a dokonca do výkladu zapája aj samotných návštevníkov, ktorých sa pýta na významné míľniky svojho života pod zámienkou, že „už si presne nespomína, ako to bolo“ a „či by sme mu teda nepomohli sa rozpamätať“. V mojom prípade som bola veľmi milo prekvapená, že návštevníci vedeli odpovedať na každú jeho otázku, dokonca aj malé deti. Tu moja duša zaplesala, pretože predsa len tie naše deti učíme históriu a nie sme teda úplne zatratení! Toto však nie je jediný typ prehliadok, ktoré múzeum ponúka! Najmä počas rôznych akcií odohrávajúcich sa v Košariskách (napríklad nedávne podujatie „Kopanice v kroji“) máte možnosť pozrieť si aj scénické prehliadky múzea.

V samotnom múzeu máte možnosť vidieť mnohé, napríklad Štefánikovu dizertačnú prácu „Nové hvězdy z doby předtychonovy a Nova Cassiopeae“, jeho zbierku raritných predmetov, z ktorých najviac vynikal tzv. dračí odev z Japonska, ktorý má za sebou tiež veľmi zaujímavú históriu ako jeho samotný majiteľ. Taktiež môžete vidieť Štefánikove ďalekohľady, mini príručnú žehličku a samozrejme aj jeho známu modrú francúzsku uniformu. Žiaľ, jeho letecká kožená bunda, v ktorej tragicky zahynul po páde svojho lietadla v čase mojej návštevy v múzeu nebola, pretože bola zapožičaná do Národného múzea v Prahe. Prekvapujúci je odliatok Štefánikovej tváre a rúk na konci prehliadkovej trasy. Ten bol vyhotovený po jeho smrti. Jeho tvár je do značnej miery napuchnutá a zdeformovaná. A to z dôvodu, že po páde lietadla sa Štefánikovi zlomila sánka a následne došlo k zápalu a opuchu tváre. Preto jeho „posmrtná maska“ nezodpovedá tvári, ktorú tak všetci dobre poznáme.
-
Lovecký odev -
Známa francúzska uniforma -
Vojenské unifromy -
Dračí odev -
Posmrtná maska Štefánika
Po prehliadke som odchádzala plná dojmov a nových vedomostí. Môj obdiv k tomuto veľkému človeku ešte mnohonásobne vzrástol a uvedomila som si, že my všetci môžeme byť ako on. Napriek tomu, že nepochádzal z bohatých pomerov, sa dostal až na Karolovu univerzitu, kde získal doktorát z astronómie, aj keď jeho rodičia s týmto študijným odborom neboli úplne stotožnení. Napriek tomu, že nevedel ani slovo po francúzsky, odišiel do Francúzska, kde sa z neho stal uznávaný vedec a diplomat, ktorý sa snažil otvárať dvierka T. G. Masarykovi pri formovaní prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. A preto berme si príklad z tohto nášho slovenského hrdinu, pretože aj my sa môžeme riadiť jeho múdrymi slovami „nič mi nebolo nemožné … lebo som chcel“.
Máte tip na výlet?
Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!