Smolenický zámok – Perla Malých Karpát

07. 03. 2020 Hrady a zámky SmoleniceTrnavský kraj Martina

Informácie:

Smolenice
48°30′49″S 17°25′57″V
299 m. n. m.

Ďalšie informácie:

2603
Pôvodne stredoveký hrad,
prerobil ho Jozef Pálffy rád.
Honosné sídlo svojho rodu vytvoriť chcel,
no po vojne o zámok prišiel.
Štát sa zámku potešil
a SAV-ke ho poručil.
Zámok zo začiatku bol len vedcom určený,
v súčasnosti je však verejnosti sprístupnený.

Smolenický zámok, vypínajúci sa nad malebnou obcou Smolenice, patrí medzi pôvodné stredoveké strážne hrady Malých Karpát, ktoré strážili starú českú obchodnú cestu, vedúcu až do Trnavy. V súčasnosti však slúži na úplne iné účely. Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o histórii zámku a jeho dnešných účeloch, navštívte ho osobne! 😊

Ako na zámok?

Na Smolenický zámok sa jednoducho dostanete nielen autom, ale aj autobusom či vlakom. Ak idete autobusom, najbližšia zastávka k zámku je Smolenice, Lesy. Odtiaľto už len zabočíte smerom vľavo a idete stále hore kopcom, popri žltom kostole, cintoríne a futbalovom ihrisku. Nad ním si môžete vybrať, či sa vydáte skratkou cez les (cca 10-15 minút) alebo po asfaltke okolo anglického parčíku, patriaceho zámku (cca 20-25 minút). Ak však váš autobus „na lesoch“ nestojí, tak vystúpte na zastávke Smolenice, OcÚ, odkiaľ pôjdete rovno a vľavo zabočíte pri múzeu Molpír (žltá budova so slnečnými hodinami na stene od cesty). Potom prejdete okolo kostola a pokračujete hore kopcom. Ak ste sa rozhodli prísť vlakom, tak si trošku viac pošliapete, keďže vlaková stanica sa nachádza na okraji obce. Pešo vám teda cesta potrvá niečo vyše 30 minút. Ak sa rozhodnete pre tú najjednoduchšiu možnosť, a teda idete autom, myslite na to, že si ho musíte odparkovať dolu pri žltom kostole, pretože po ceste do zámku svieti hneď niekoľko zákazov vjazdu. Mnohí návštevníci však tieto zákazy ignorujú, a tak sa často stáva, že sa domov vracajú nielen s kultúrnym zážitkom, ale aj s mastnou pokutou.

Smolenický zámok

Smolenický zámok je v súčasnosti majetkom Slovenskej akadémie vied, ktorá v ňom organizuje rôzne konferenciekongresy. Zámok je z tohto dôvodu otvorený len sporadicky, najčastejšie však počas letných prázdnin v mesiacoch júl august. Prehliadky prebiehajú denne  každú celú hodinu (pri väčšom množstve návštevníkov každú polhodinu) a vstupenky si kúpite na dolnom nádvorí v bufete, kde si môžete zakúpiť aj menšie občerstvenie v podobe nápojov, keksíkov, čipsov či nanukov. Ak však máte chuť na poriadny obed, na zámku žiadnu reštauráciu nehľadajte, nájdete ich mnoho dolu v obci. Fotografovanie je na zámku zadarmo, avšak vstup so zvieratami do celého areálu je prísne zakázaný. Svojich domácich miláčikov si z tohto dôvodu musíte nechať doma. Pre viac informácií ohľadom otváracích hodín zámkuvstupného checknite oficiálne webové stránky zámku.

Prehliadka

Ak ste sa do sýtosti pokochali prekrásnym okolím zámku a jeho dolným nádvorím a máte chuť zájsť si aj na prehliadku vnútorných priestorov, majte na pamäti, že zámok nie je múzeom, ale kongresovým centrom SAV. Ak teda čakáte, že vo vnútri uvidíte historické skvosty, ste, žiaľ, na nesprávnom mieste. To však  neznamená, že zámok nemá čím zaujať. Prehliadka trvá cca 40 minút a sprievodkyňa vám vyrozpráva mnohé o histórii zámku. Dozviete sa tak, napríklad, že zámok bol pôvodne stredovekým hradom, ktorý vznikol niekedy v prvej polovici 15.storočia, ale počas napoleonských vojen zrejme celý vyhorel a ostalo z neho len hradné rumovisko. Túto zrúcaninu sa napokon rozhodli prestavať Pálffyovci, a to najmä Jozef Pálffy starší, ktorý starý hrad, alebo skôr to, čo po ňom ostalo, chcel prerobiť na prepychové sídlo svojho rodu. Jeho plány sa mu však nepodarilo dokončiť, keďže kvôli Benešovým dekrétom Pálffyovci o zámok po 2.svetovej vojne prišli a získal ho štát, ktorý neskôr zámok daroval SAV.

Z vnútorných priestorov zámku uvidíte vstupnú halu s jediným pôvodným kúskom nábytku, portrétmi Pálffyovcov a bohato zdobeným benátskym zrkadlom, modrýžltý salónvežu, v ktorej sa môžete pokochať výstavou detských retro kočíkov a taktiež výstavou fotografií z rekonštrukcie zámku. Tu uvidíte ako pôvodný Smolenický hrad vyzeral. Poslednou zastávkou je samotná vyhliadka veže, ktorá vám vyrazí dych, keďže z nej dovidíte do širokého okolia. Z jednej strany je to Trnavská tabuľa s okolitými obcami a mestami a z druhej strany majestátne pahorky Malých Karpát spolu s kopcom Molpír, významným archeologickým náleziskom.

Čo sa návštevy zámku týka, vytkla by som zopár vecí, na ktoré by ste sa aj vy, ako potenciálni návštevníci, mali pripraviť. Keďže je zámok v súčasnosti využívaný aj ako hotel, tak sa vám najmä počas letných mesiacov môže stať, že na vašej prehliadkovej trase narazíte na ubytovaných hostí. Na zámku sa odohrávajú aj svadby, oslavy, prípadne kultúrne podujatia, vďaka ktorým sa nemusíte dostať do všetkých miestností zámku, ktoré sú normálne sprístupnené len preto, že si tieto priestory niekto prenajal. Žiaľ, tieto skutočnosti sa dozviete až priamo na mieste.

Avšak aj napriek týmto zopár negatívam je zámok príjemným miestom na výlet. Ak máte čas na celodenný výlet, určite si prečítajte náš článok venovaný obci Smolenice, kde nájdete mnoho zaujímavých miest v Smoleniciach a okolí, ktoré naozaj stoja za návštevu.

Na záver vám ešte prinášam video zo Smolenického zámku, ktoré vás, dúfam, presvedčí o tom, že sa ho navštíviť naozaj oplatí 😊

Video:

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.