Smolenice – celodenný výlet

Smolenice - Molpír

Informácie:

Smolenice
48°30′22″S 17°25′49″V

Ďalšie informácie:

4142
Tipy na výlety v Smoleniciach
  • 20 km od Trnavy
  • 80 km od Bratislavy
  • 40 km od Myjavy

Dnes mám pre vás tip na celodenný výlet. Vydajte sa do Smoleníc, dediny pod Malými Karpatmi. Nakoľko sú Smolenice mojím rodiskom, chcem vám ich bližšie predstaviť. Nejde o bežnú dedinu v okolí Trnavy. Máme tu kopec zaujímavých miest, reštaurácií, turistických či cyklistických trás a občianske združenia organizujúce rozmanité akcie počas celého roka. Poďte toto všetko spolu s nami spoznať!

Zaujímavé miesta

Jaskyňa Driny

Možno ste už o nej počuli. Je to jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku. Čaká vás príjemné schladenie, vzduch prospešný pre alergikov a komentované prehliadky. Ak sa vyštveráte priamo na jaskyňu hore, naskytne sa vám úžasný výhľad. Viac info na http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/8-driny.

Smolenický zámok

Moja srdcovka a perla Malých Karpát. Vstup pre verejnosť je obmedzený iba na letné mesiace, avšak zvykne sa sprevádzať aj v máji, júni a septembri. Môžete sa tu dokonca aj ubytovať či zorganizovať, oslavu, krstiny, či svadbu. Všetky potrebné a aktuálne informácie nájdete na http://www.kcsmolenice.sav.sk/.

Anglický park s rybníkom – tieto rozsiahle lúky patria k Smolenickému zámku. Víkendový piknik v krásnom prostredí je skvelý nápad, nie? 🙂 .

Molpír

Je to vrch Malých Karpát, ku ktorému je ľahký prístup od kostola. Nejde o žiadnu náročnú túru. Vedie tadiaľ náučný chodník, nakoľko sa tam nachádzajú pozostatky hradiska zo staršej doby železnej (6. stor. pred Kristom). Tajomstvo Smoleničanov – na kopci za kríkmi je schovaná hojdačka s krásnym výhľadom! Na kopci sa vo veľkej ohrade pasú kozy a aby som nezabudla. Viete čo? Traduje sa, že práve na Molpíri žili jediní ľudožrúti na Slovensku. No čo, máte odvahu prísť? 🙂

Múzeum Molpír

Smolenice majú aj svoje múzeum. Čaká na vás pamätná izba rodáka Štefana Baniča (vynálezcu padáka), vykopávky zo spomínaného Molpíru, ale aj veľa ďalšieho. https://smolenice.com/navstevnik/turistika/muzeum-molpir/

múzeum Molpír

Dolina Hlboče

Kaňonovité údolie bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu  s najvyšším stupňom ochrany. Na jar, keď sa topí v horách sneh, nájdete v Hlboči dokonca aj vodopád Padlá voda. V skalnatom útvare je umiestená kaplnka Panny Márie, pri ktorej sa  1. mája koná svätá omša.

Včelovina

V Smoleniciach pred pár rokmi vyrástla firemná predajňa, ktorá vďaka svojej výrobe medoviny získala viacero významných svetových ale aj domácich ocenení. V tomto čarovnom areáli organizujú akcie, ako napríklad Halloweensky medokvas, Letný medokvas (24.08.2019)… Mimochodom, na Letnom medokvase si prídu milovníci burgrov na svoje! Pochutnáte si tu na burgroch z bratislavského ROXORu 😉 .

Včelovina  - predajňa
Včelovina (zdroj: www.smolenice.com)

Po novom je každú sobotu otvorená letná terasa, kde si môžete vychutnať medové pivo, medovinu, kávu či koláčik. Pre školákov, ale aj iné zájazdy poskytujú exkurzie aj vo svojej včelej záhrade. Toto miesto stojace popri hlavnej ceste pod Smolenickým zámkom rozhodne stojí za návštevu! https://www.vcelovina.sk/

Turistika

Keďže Smolenice ležia pod Malými Karpatami, sú dokonca z jednej strany nimi obkolesené, z turistického rázcestia sa ľahko dostanete na vrcholky Karpát. Zájdite si na Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát (768 m n. m.) a odtiaľ po hrebeni na zrúcaninu hradu Ostrý Kameň. Najkrajší výhľad sa vám naskytne z Havranej skaly a z Čela (na Čelo je odbočka pod Zárubami).  Turistický rázcestník nájdete pod Smolenickým zámkom, v anglickom parku. Odtiaľ vedie trasa aj do jaskyne Driny (pre peších a cykloturistov), na Čertov žľab, ale zájdete dotiaľto aj do Plaveckého Mikuláša.
Smolenice majú prístup aj k ďalším vrcholom Malých Karpát – Veterlín a Čelo. K Veterlínu nie je jednoznačný turistický chodník, ale o tom sa viac dozviete v článku, ktorý pre vás pripravuje Lucia.

Pre náročnejších turistov, resp. horolezcov sa v Smoleniciach tiež niečo nájde! Skala Bezka je vyhľadávaná práve kvôli možnosti lezenia po nej. Nachádza sa v areáli Jahodníka pri chatkách Záruby (pod jaskyňou Driny)  a je to 8 metrov vysoká, cvičná lezecká skala. Disponuje 11-timi možnými cestami.

Reštaurácie

Ak ste sa rozhodli stráviť deň v Smoleniciach a pobehali ste aspoň niektoré z týchto zaujímavých miest, určite vyhladnete. Nemusíte utekať rýchlo domov alebo do najbližšieho mesta. V Smoleniciach určite hlad zaženiete. Dlhú tradíciu tu má Pizzeria a reštaurácia Halenár, taktiež aj Havran-Pub a novým prírastkom je veľmi obľúbený TreeClub. Všetky spomínané reštaurácie majú otvorenú aj letnú terasu.

 

Podujatia

Smolenice nelenia a nuda tu rozhodne nie je! Vďaka obci nemusíme chodiť do kina až do Trnavy, ale každú nedeľu  v novootvorenom kine Zora čaká detský, ale aj „dospelácky“ program. Ku dňu detí obec s dobrovoľníkmi už niekoľko rokov orzganizuje Cestu rozprávkovým lesom. Každoročne v auguste nás čaká tradičný jarmok s bohatým sprievodným programom a o zábavu sa v Smoleniciach starajú aj občianske združenia.

OZ Karpatoš organizuje veľmi úspešnú akciu – Strašidlá na Smolenickom zámku. Minulý rok sa konal už 4. ročník a verím, že aj tento rok sa znovu stretneme na zámku a postrašíme vás. Áno, mali sme tú česť v programe účinkovať a tak sme mohli strašiť a sprevádzať ľudí 😀

Strašidlá na Smolenickom zámku

Všetky ich počiny a akcie môžete sledovať na facebookovej stránke https://www.facebook.com/profile.php?id=100010506360357.


Ďalším združením, ktoré spestruje dianie v našej dedine, je Smolenické leto. Akcie ako Piknik na zámku, Dračie dni sú venované najmä rodinám s deťmi. Sú veľmi obľúbené, ale stretli sme sa s názormi, že akcie sú príliš masové a predražené. Tieto dve akcie sa odohrávajú na zámku. Zaplatíte si vstupné na akciu, ale jedlo, pitie a sprievodné atrakcie (vrátane prehliadky zámku) nie sú v cene lístku.  Už samotné lístky nie sú z tej nižšej cenovej kategórie. No ako vieme, 100 ľudí, 100 chutí. Smolenické leto môžete taktiež sledovať na facebooku https://www.facebook.com/SmolenickeLeto/.

Veríme, že sme vás na návštevu Smoleníc navnadili a ktovie, možno sa aj stretneme na niektorom z týchto skvelých miest. Tešíme sa na vás!

Video:

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.