Plavecký hrad – zrúcanina v Malých Karpatoch

Plavecký hrad - pohľad z prístupovej lesnej cestičky

Informácie:

Plavecké Podhradie
48° 29′ 38.4″ S, 17° 16′ 8.04″ V
440 m. n. m.

Ďalšie informácie:

1398
Na kopci Pohanská,
terén nás neláska.
Kde-tu kameň, mierne stúpanie,
ale výhľad? Na zamilovanie!
Na vrchu sa týči Plavecký hrad,
veru, nejde ho nemať rád.
Vstupná brána - Plavecký hrad
Vstupná brána do Plaveckého hradu

Túto zrúcaninu si nejde nevšimnúť. Týči sa na vysokom kopci Pohanská na západnej strane Malých Karpát. Plavecký hrad je skvelé miesto pre výlet s deťmi, psíkom, ale aj pre tých, ktorí chcú navštíviť za jeden deň ďalšie zaujímavé miesta, ktoré sa v okolí nachádzajú. My sme sa spoločne na túto zrúcaninu vydali a poviem vám, bol to skvele strávený čas! Naše oči najviac potešil výhľad na dediny a polia, no najmä na vrcholky Malých Karpát. Ale poďme pekne poporiadku. 

Z obce Plavecké Podhradie je najlepší možný výstup k hradu, takže sme si to namierili priamo do tejto malej dedinky pri lese. Hľadali sme samozrejme značenie k parkovisku, no toho sme sa bohužiaľ nedočkali, resp. sme si ho nevšimli. Správnu cestu sme našli pomocou navigácie, našťastie. Priviedla nás k parkovisku na lúke, ktoré nie je spoplatnené. Aby ste nemuseli blúdiť dedinkou rovnako ako my, označili sme parkovisko na mape.

Mapa k plaveckému hradu
Mapa parkoviska pod Plaveckým hradom

Ak však nemáte auto, alebo neradi chodíte ním na výlety, do dediny sa dokážete dostať aj autobusom. Bohužiaľ, železnice sa tomuto miestu vyhli.

Parkovisko nebolo preplnené, takže miesto sme si našli, dokonca aj v tieni pod vysokým stromom.

Taká moja malá vsuvka. Už od mala mi otec vštepoval, že v lese a v horách sa máme všetci zdraviť. Veľmi sa mi to páčilo, najmä keď som videla, že ľudia ma tiež odzdravia naspäť. Zapamätala som si to a učím to aj ostatných. Zatiaľ to má len úspech 🙂

 Ale vráťme sa pekne k ceste na Plavecký hrad. Niektorí sa na výlet vydali spoločne so svojimi psíkmi. Lesná cestička bola dostatočne široká, občas kamenistá a neraz sme sa potkli na koreňoch stromov. Preto výlet neodporúčame absolvovať s kočíkmi. Napriek tomu, že šlo o 150-metrové prevýšenie, výstup nebol tak namáhavý. Trochu sme si veru zafučali hore kopcom, ale na vine bude skôr naša kondička… Po približne 30-tich minútach sme uvideli krásny výhľad a aj náš hlavný cieľ. Plavecký hrad nám naozaj učaroval už na prvý pohľad. Po prečítaní náučnej tabule s výkladom histórie hradu sme sa so zvedavosťou „rozbehli“ ďalej. Čaká na vás tabuľa s upozornením, že vstupujete do objektu na vlastné nebezpečie. Nakoľko sa nachádza na kopci, má niekoľko zradných miest, ktoré bohužiaľ nie sú ohradené. No s trochou disciplíny zvládli tento krásny výlet aj rodiny s deťmi.

Vo vnútri objektu je skvelé miesto na oddych! Je totižto obkolesené múrmi hradu, takže to je aj samozrejme bezpečné, ale má to skvelú historickú atmosféru. My sme tiež tomuto miestu neodolali. Natiahli sme si na tráve deku a pustili sme sa do jedenia banánového chleba a pizzových slimáčikov. Skvelé snacky na výlet! Dokonca sa v objekte Plaveckého hradu nachádzajú minimálne dve ohniská. Takže šup do batohu špekáčiky a chlieb!

Nebyť tmavých mračien nad nami a začínajúceho letného dažďa, oddychovali by sme na Plaveckom hrade dlhšie. Ruina nemá k dispozícii žiaden prístrešok. Zišli sme preto radšej dolu k autu a to vám teda môžeme potvrdiť, dolu sme šli oveľa rýchlejšie.

Aby sme nezabudli, toalety na kopci nečakajte. Avšak pri parkovisku nás informovala tabuľa o toaletách v kultúrnom dome v obci. V centre dedinky sú aj malé potraviny, okolo ktorých vedie cesta k parkovisku. Hladoši môžu navštíviť Hostinec pod Bubnom, alebo v neďalekej Sološnici Reštauráciu pod Roštúnom. My sme tieto reštaurácie nenavštívili, nakoľko sme mali so sebou celkom bohatú desiatu.

Ak by vás tento článok nepresvedčil o výlete na Plavecký hrad, pozrite si ešte video z nášej návštevy.

Video z Plaveckého hradu

 

 

 

Video:

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.