Zrúcanina hradu Pajštún – tajomný hrad v Karpatoch

Kamže odísť keď chceš kľud?
Navštív obec Borinka,
Vzdialenosť je malinká.
Nasaď krpec,
Vyjdi kopec,
Z kopca výhľad krásny máš
A aj jeden z našich hradov tam spoznáš.
Maskaróny sa ti nad hlavou škeriť budú,
Sú vstupnou bránou zrúcaniny Pajštúnu.
Chystáte sa na výlet do Bratislavy, no ubíja vás ruch veľkomesta? Radi by ste po dni strávenom v uponáhľanom hlavnom meste na chvíľočku vypli a šli sa prejsť do prírody, načerpať sily a nadýchať sa čerstvého vzduchu? V tom prípade je pre vás zrúcanina hradu Pajštún to pravé 🙂
Ako na hrad?

Na Pajštún vedie hneď niekoľko turistických značiek. Ak chcete dlhšiu túru, môžete sa vydať po žltej značke. Tá vedie od krásneho ranobarokového kaštieľa v Stupave.
Ja som sa však rozhodla pre tú najrýchlejšiu cestu po červenej značke. Z Bratislavy som sa autobusom odviezla do obce Borinka na zastávku obecného úradu. Hneď vedľa obecného úradu a oproti žltému kostolu nájdete aj smerovník. Ten vás naviguje smerom nahor. No a ďalej už len sledujete červené značky.
Cesta na hrad by podľa mapy mala trvať okolo 47 minút. Ja som sa hore vyškriabala za menej aj napriek početným zastávkam na vydýchanie 😀
Zo začiatku vedie na Pajštún veľmi príjemná rovná cestička. Tá sa však asi v polovici cesty zmení na prudké stúpanie.

Nemusíte sa však báť, že by ste to nezvládli. Po ceste na hrad som stretla mnoho detí s rodičmi a psíkmi, takže sem na výlet určite môžete vziať aj vaše ratolesti a štvornohých miláčikov. S tým, že by ste sa hore dostali s kočíkom, však nepočítajte.
Prevetrať na Pajštún však môžete váš bicykel, keďže naň vedie cyklotrasa.
Hrad Pajštún

Po príchode na hrad vás ako prvé privítajú dve informačné tabule pojednávajúce o histórii hradu. Na jednej z nich je text dokonca preložený aj do angličtiny, takže o hrade sa mnoho informácií dozvedia aj zahraniční turisti.
Cesta k hradnej bráne je ovenčená početnými stromami drienky. Ja som tam bola zrejme v sezóne, keďže všetky stromy boli obsypané sýtočervenými malými plodmi.
Pri vstupnej bráne vám zrak zrejme automaticky padne na spadnutý, takmer nepoškodený maskarón. Keď však hlavu zdvihnete hore, uvidíte, že nad ním sa takýchto maskarónov na vás usmieva až šesť, pričom každý má úplne odlišný výraz tváre. Je to naozaj zaujímavé, že z celého hradu sa v takmer nepoškodenom stave zachovalo práve týchto 7 maskarónov. Asi sa teraz mnohí pýtate, čo to tie maskaróny vlastne sú? Ide o špecifický výzdobný motív v podobe ľudskej tváre (častejšie sa však využívali mytologické bytosti či zvieratá).


Keď som doobdivovala maskaróny, rozhodla som sa nepokračovať cez hradnú bránu alebo skôr to, čo z nej ostalo, dnu do hradu, ale povedala som si, že hrad obídem dookola. Ak sa rovnako ako ja rozhodnete aj vy, tak vás upozorním, aby ste si dávali poriadny pozor. Budete totiž dookola obchádzať strmý kopec, na ktorom sa pôda pomerne dosť šmýka.
Zo samotného hradu sú nádherné výhľady. Môžete vidieť nielen známy bratislavský vysielač Kamzík, no dovidíte až do samotného Rakúska. Aj keď počasie, ktoré som mala, nebolo práve ideálne, pohľad na more vrtúľ rakúskych veterných elektrární sa naskytol aj mne.

Keďže ide o zrúcaninu hradu, tak tu, samozrejme, toalety nenájdete a budete si musieť vystačiť s tými prírodnými.
Fotiť tu síce môžete aj ako na iných zrúcaninách, no vaše drony, si nechajte doma. Na hrade je totiž prísny zákaz ich používania pod hrozbou mastnej pokuty.

Taktiež tu nečakajte žiadne stánky s občerstvením, takže si prichystajte výdatnú desiatu. Prípadne si so sebou prineste špekačky alebo klobásky na opekanie. Na hrade totiž nájdete hneď niekoľko miest na opekanie. V obdobiach sucha, kedy je zakázané zakladanie ohňov, sa však opekaniu radšej vyhnite, aby nám Pajštún a okolité lesy nevzbĺkli v plameňoch. Taktiež všetko, čo si so sebou na Pajštún prinesiete, si pri odchode pekne aj odneste. Áno, aj rozlámané stany! Hádam si len nemyslíte, že sa to v prírode rozloží! Omyl, priatelia!
Keď už spomínam tie rozlámané stany, Pajštún je taktiež veľmi vhodný na stanovanie a počas pekných letných dní tu býva doslova narvané.
Svoju záľubu tu nájdu aj horolezci, ktorí s obľubou lezú po vápencovom hradnom brale. To je na lezenie ako stvorené. Nájdete na ňom aj úchyty na lano. Aj napriek tomu, že Pajštún nepatrí medzi najobtiažnejšie miesta na lezenie, buďte opatrní. Nie jedeného človeka stál výstup hore život.
Hrad Pajštún je teda veľmi vhodný na mnohé aktivity a ja vám jeho návštevu vrele odporúčam 😊
Video:
Máte tip na výlet?
Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!