Katarínka – kostol a kláštor sv. Kataríny

Katarínka - kostol

Informácie:

Dechtice
48 ° 33′ 19.2“ S ° 32′ 09.4“ V
324 m. n. m.

Ďalšie informácie:

1434

Na písanie tohto článku som sa tešila úplne najviac. Katarínka má u mňa vyhradené špeciálne miesto. Hoci to nie je žiaden turistický „trhák“, nevznikajú tu tie naj selfie z instagramu, no má svoje čaro. Toto čaro spočíva v tichu a pokoji, ktoré Katarínka vyžaruje. Nakoľko sa nachádza blízko môjho bydliska, veľmi často ju navštevujeme aj spolu so psom.

Katarínka patrí do prírodnej rezervácii Katarína. Ešte sme si však nepovedali, čo je to vlastne za ruinu. Ak podľa obrázku tipujete kostol, máte pravdu! Ide o ruinu kostola, ale aj kláštora, ktorý bol jeho súčasťou. Tento kostol bol zasvätený sv. Kataríne Alexandrijskej. V kláštore žili františkáni, no viac sa dozviete na konci článku, pri histórii. My sa budeme teraz venovať zaujímavostiam a dôležitým informáciám o dostupnosti.

Keď sme šli na Katarínku prvýkrát, zablúdili sme. Šli sme autom a áno, podľa navigácie. Asi by sme mali popremýšľať nad inou… Druhýkrát sme zvolili dopravu autobusom do dedinky Naháč. Veru, aj tam sme sa dobrú pol hodinu motali. Tretíkrát sme našli už ideálnu cestu pre nás. Za Naháčom sme za označením Katarínky odbočili doľava a po 5 minútach jazdy po štrkovej ceste sme sa dostali na parkovisko. Odtiaľ sme už pokračovali lesným chodníčkom peši. Kláštor a kostol sv. Kataríny má aj vlastnú oficiálnu webovú stránku. Na nej nájdete rôzne spôsoby dopravy ku Katarínkehttps://www.katarinka.sk/klastor-katarinka/kde-je-katarinka/.

Už od jari  je v lese nádherná zeleň, ktorá sa mne osobne neskutočne páči. Na pníkoch nájdete citáty z Biblie na zamyslenie. No aj keď ste neveriaci, stoja tieto myšlienky za prečítanie. Ak ste sa rozhodli zobrať na Katarínku detičky s kočíkom, lesná cesta je zvládnuteľná.Určite sa bude aj deťom toto miesto páčiť. Ak ste si ale nezbalili nič na jedenie, v blízkych obciach sú obchody s potravinami.

 

Lesná cesta ku Katarínke
Chodníčkom po prírodnej rezervácii Katarína

Po 15 minútach prechádzky lesom sme narazili na tábor. Áno, tábor. Každé leto sa dobrovoľníci na dva týždne vzdajú elektroniky, civilizácie a prídu spoločne obnovovať a zachraňovať ruiny kláštora. Ich práca je skutočne viditeľná. ich cieľom je konzervácia tejto ruiny a navyše, neustále tam prebiehajú archeologické výskumy. Od sprievodkyne sme sa dozvedeli, že možno práve tento rok sprístupnia pre verejnosť jednu z krýpt. Treba však sledovať ich stránku, kde pridávajú novinky. Ak by ste mali chuť sa k dobrovoľníkom pridať, určite vás neodmietnu 🙂 .

Pri tábore na lúke vás zaujme expozícia malokarpatskej lesnej úzkorozchodnej železnice rovnako ako nás. Táto železnica kedysi premávala na trase Smolenice – Dobrá Voda. O túto železnicu sa stará milý pán, ktorý má hneď pri nej svoju horáreň. Ak prejdete cez túto expozíciu, dostanete sa k vytúženému cieľu. Bledé múry bývalého kostola a kláštora sa vynímajú na čistinke obkolesenej lesom. Pri jednej z našich mnohých návštev sa nám podarilo vidieť výstavu obrazov istého autora. Boli naozaj prekrásne. Najmä zimné, takže Katarínka má svoje čaro v každom ročnom období.

Zimná letecká fotka Katarínky
Letecká zima 2 / 2005 …(c) Ivan Holub

Keď sa pokocháte ruinami kláštora a kostola, prečítate si zaujímavé informácie, môžete sa zvaliť do trávy a odpočívať. Samozrejme, je tam aj niekoľko lavičiek a dokonca aj ohnisko na opekanie.

Dobrovoľníci majú v letných mesiacoch pre návštevníkov pripravenú komentovanú prehliadku zadarmo. Môžete si však kúpiť suvenír a tak ich podporiť  a odvďačiť sa za ich snahu. Ponúkajú magnetky, turistické značky, pohľadnice… No mne najviac učarovala plátená taška s motívom Katarínky a ručne vyrábané drevené náušnice. Po novom je prehliadka ozvláštnená výstupom na 5-poschodovú vežu, z ktorej je krásny výhľad na okolie.

https://www.youtube.com/watch?v=R91BNS6s93A&feature=youtu.be
Rekonštrukcia vzhľadu kostola a kláštora sv. Kataríny v 18. storočí

Na Katarínke sa slúžia dokonca aj sväté omše, no nie pravidelne. O novinkách kláštora a pripravovaných akciách, ako napríklad Noc hradov a zrúcanín, sa informujete na spomínanej webovej stránke. K dispozícii v prípade potreby máte aj toalety vo forme dvoch „kadibúdok“.

Dúfame, že toto miesto s úžasnou atmosférou čoskoro navštívite aj vďaka prečítanému článku. Ak stihnete návštevu Katarínky ešte cez leto, čakajú vás spomínané komentované prehliadky, ktoré stoja za to. Nezabudnite si pozrieť video z nášho výletu na Katarínku.

Ak by vás zaujímala história tohto zaujímavého miesta, odporúčam prejsť na oficiálnu stránku Katarínky, ktorú som viackrát spomínala. Dejiny kláštora a kostola veľmi dobre spracovali a nájdete tam aj viacero článkov a prác o Katarínke.

Video:

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.