Jelenia hora a Kršlenica – nenáročná turistika v Plaveckom Mikuláši

Plánujete nenáročnú turistiku s pekným výhľadom v Malých Karpatoch no neviete kam sa vybrať? Jelenia hora, alebo Kršlenica sú ideálnou voľbou pre vás. Ide o pomerne málo navštevované miesta, no o to viac si vychutnáte výhľad ktorý ponúkajú.
Jelenia hora
Vrch, ktorý sa nachádza hneď pri Plaveckom Mikuláši si obľúbite. Priamo od parkoviska sem vedie žltá turistická značka, z ktorej neskôr zídete na zelenú. Podrobnejšie značenie nájdete na konci článku. Z parkoviska vedie asi 1,5 kilometrový úsek asfaltovou a neskôr poľnou cestou až do lesa. Cesta je takmer bez stúpania, takže sa pomerne rýchlo dostanete pod horu.
Pri vstupe do lesa je potrebné dávať veľký pozor, aby ste neprešvihli odbočku na horu. V lete je totiž cestička zarastená od kríkov , takže je ťažšie si ju všimnúť. Ak sa však na ňu dostanete, už sa nemáte kde stratiť. Čaká vás síce strmšie stúpanie až na vrchol Jelenej hory (461 m.n.m.) , no za tú námahu to určite stojí. Pri našom výstupe sme tam išli vypľuť dušu, no krátke prestávky počas výstupu to zachránili. Po pár metroch sme sa dostali nad les a naskytli sa nám prvé výhľady na okolité lesy a taktiež aj Plavecký hrad. Výhľad nás motivoval natoľko, že sme onedlho boli na vrchole. Nevedeli sme však, či lapať skôr po dychu, alebo po fotoaparáte. Ak budete mať šťastie na dobrú viditeľnosť, uvidíte až na Rakúske Alpy.
Výhľadom by sme sa dokázali kochať celý deň, no chceli sme stihnúť ešte Kršlenicu. Cestičkou sme pokračovali stále vyššie a vyššie až na vrch Javorinka (562 m. n. m.), kde nájdete posed, alebo lavičku s výhľadom na severnejšiu časť Malých Karpát. Cestička bola na viacerých úsekoch zarastená, takže si treba dávať pozor, aby ste náhodou nezišli mimo značenú trasu. Onedlho nás však potešila široká cesta smerujúca až k Mon Repos. Ten bol kedysi Pálffyovský zámoček, no v súčasnosti tam nájdete len kamenný základ a priľahlú horáreň s erbom Pálffyovcov.
Lavička na Javorinke Výhľad z Javorinky
Kršlenica
Na vrch Kršlenice (505 m.n.m.) sme sa dostali pomerne jednoduchou trasou. Keďže sme na vrch pokračovali priamo z Jelenej hory, cesta mala iba minimálne prevýšenie. Ak by ste sa však rozhodli ísť na Kršlenicu z obce, čakalo by vás asi pol hodinové stúpanie do pekne strmého kopca.
Odbočka na skaly vedie z malej čistinky, kde nájdete aj ohnisko. Odtiaľ je to už iba pár metrov za vysnívaným výhľadom. Pohľad z Kršlenice nám vyrazil dych. Je jedno či ste tu prvý krát, alebo dvadsiaty, pohľad vás vždy dostane. Keďže výhľad z vrchu je orientovaný na západnú stranu, oplatí sa sem prísť tesne pred západom slnka. Garantujem vám, že na ten pohľad len tak ľahko nezabudnete. Slnko tu svieti viac menej celý deň, takže sa nemusíte báť, že by vám tu bola zima, aj keď bude vonku málo stupňov.
Kršlenica je však dobrým výletom aj za denného svetla. Aj napriek tomu, že sme tam boli cez víkend v poobedňajších hodinách, na vrchole sme nikoho nestretli. Cestou dole nás čakal iba strmý kopec nadol. V jesenných mesiacoch tu treba zvýšiť opatrnosť, keďže je na zemi veľa popadaných listov, ktoré sa šmýkajú.
Cestou z Kršlenice Výhľad z Kršlenice (rok 2017)
Ak sa vyberiete rovnakým okruhom ako my, celá turistika vám zaberie približne 3 hodiny aj s prestávkami na vrcholoch. Ide o 10,5 km okruh, ktorý bez problémov zvládnu deti. Treba mať však na pamäti, že trasa vedie národnou prírodnou rezerváciou Kršlenica, ktorá je v piatom stupni ochrany prírody.
Dostupnosť
Do obce Plavecký Mikuláš sa dostanete autobusom, alebo autom. Autobusy tu premávajú zo smeru od Bratislavy, Malaciek alebo Senice. Najlepšie je vystúpiť na zastávke Plavecký Mikuláš Jednota, odkiaľ je to k turistickej značke len pár desiatok metrov. Ak sa rozhodnete využiť dopravu autom, ľahko zaparkujete za kostolom, kde taktiež nájdete aj obchod s potravinami.
Ak nemáte so sebou turistickú mapu ani navigáciu v telefóne, nezúfajte. Prikladám vám aj turistické značenie na jednotlivých úsekoch, takže sa nemusíte báť, že by ste sa na túre stratili. Na niektorých miestach, napríklad nad Jeleňou horou na lúke, sú značky ťažko viditeľné, takže ich budete možno dlhšie hľadať. Ak však nezídete z vyšliapaného chodníka, trafíte tam, kam chcete.

Taktiež pripájam prevýšenie na celom okruhu. keďže sme sa do dediny odviezli autom, začiatočný aj končený bod prevýšenia začína pri kostole na parkovisku. Strmé stúpanie na začiatku túry vám zabezpečí rýchle ubúdanie výškových metrov. Taktiež budete mať istotu, že ak vyjdete na najvyšší bod celej turistiky, tak počas zvyšných kilometrov vás už bude čakať iba minimálne stúpanie.

Ak sa pre turistiku v tejto časti Malých Karpát rozhodnete, určite nebudete ľutovať. Na záver si ešte môžte pozrieť video z tohto okruhu.
Video:
Máte tip na výlet?
Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!