Haluzická tiesňava a Mini Farma – Rodinný výlet

Minikozy a miniovce

Informácie:

Haluzice
48° 49′ 16.97″ S, 17° 52′ 15.38″ V

Ďalšie informácie:

2942
Haluzická tiesňava - potok
Haluzická tiesňava – „potok“

Premýšľate kam cez víkend? Alebo kam zobrať deti cez prázdniny? Máme pre vás tip! Spojíte tak prechádzku prírodou s návštevou zvieratiek. Môžete zvoliť rovnaký okruh ako my – Haluzická tiesňava a Mini Farma v Lubine. Ak ste šikovnejší, určite navštívte neďaleký hrad Beckov, či Trenčiansky hrad.

Haluzická tiesňava

Kaňon, ktorý je prírodnou pamiatkou v časti Bielych Karpát, nájdete v obci Haluzice. V podstate ide o roklinu, ktorá je dlhá 1 km, hlboká 50 m a široká 200 m. Z dĺžky tiesňavy vyplýva, že nejde o náročnú turistiku, ale skôr o prechádzku v krásnom prostredí. Stráne tejto rokliny sú zalesnené a rastie tam množstvo drevín a bylín. Dočítali sme sa, že tadiaľ tečie aj potôčik s vodopádom, avšak tento jav môžete spozorovať najmä na jar pri topení snehu alebo taktiež po výdatných dažďoch. My sme sa sem vybrali na konci augusta, takže sme žiaden vodopád či potok nevideli. Haluzická tiesňava sa nám aj tak veľmi zapáčila. Myslím, že na fotkách sami vidíte, prečo 🙂 .

Haluzická tiesňava
Haluzická tiesňava

Zaujímavosťou je, že Haluzická tiesňava sa veľmi rýchlo rozširuje a prehlbuje. Prehlbovanie sa do istej miery podarilo obmedziť, no rozširovanie stále postupuje. Ohrozené sú tak okolité domy v obci Haluzice, ale aj zrúcanina románskeho kostolíka s hradbami. Väčšia časť samotných hradieb dokonca už skončila v rokline.

Haluzice - románsky kostolík
Haluzice – románsky kostolík

Čakali sme úprimne trochu dlhšiu trasu, ale nevadí. Nakoniec nám to v letnom teple naozaj stačilo. Ako sa sem vlastne dostanete? V Haluziciach sa nemusíte báť, že by ste sa stratili. Je to naozaj maličká dedinka (má približne 60 obyvateľov) a cesta k tiesňave je vyznačená. Terén v tiesňave nie je najvhodnejší pre kočík. Odporúčam zbaliť si desiatu, pretože v Haluziciach nenájdete potraviny. Najbližší obchod je v obci Bošáca alebo v Zemianskom Podhradí. Na obed by ste si museli zájsť do okolitých miest alebo väčších dedín. Nebojte, je z čoho vyberať.  

Nezabúdajte, Haluzická tiesňava sa nachádza v 4. stupni ochrany, takže čo ste si na výlet zobrali, to si odtiaľ aj odneste 🙂 .  

Mini Farma v Lubinej

Z Haluzíc sme sa ďalej vybrali do Lubinej a trvalo nám to sotva 30 minút. Parkovisko sa nachádzalo priamo pred farmou a nebolo ani príliš preplnené. Ak by ste ale chceli navštíviť Mini Farmu v Lubinej autobusom, zastávka sa nachádza priamo pred farmou. No bohužiaľ, spoje chodia len veľmi sporadicky. Pozor, farma sa nachádza mimo obce, takže ak by ste zašli autobusom do dediny, počítajte s poriadnou prechádzkou k farme.
Vo vnútri areálu si zakúpite vstupné, ktoré je 7 € na osobu. Samozrejme, môže sa to zdať veľa pre väčšiu rodinku. Podľa nás vstupné za ten zážitok stál a cena bola vyvážená kvalitou farmy.  Avšak, je na vás ako sa rozhodnete. Možno vám pri rozhodovaní pomôžeme vďaka tomuto článku a fotografiám 🙂 .

Mini jelenček
Mini jelenček

Táto farma nechce pre turistov celodennú túru, takže zvieratká sú situované vo výbehoch blízko chodníkov. My sme si to zamierili rovno k voľnému výbehu miniovečiek a minikozičiek. Boli naozaj rozkošné! V areáli sme si zakúpili vrecúško pochúťok pre tieto zvieratká, stálo konkrétne 2 €. Miniovečky a minikozičky za nami neustále chodili, boli krotké, mohli sme si ich pohladkať a občas na nás aj vyskočili. Keď sme sa konečne od nich odtrhli, prešli sme ku „klietke“ s veveričkami. Veľmi nás prekvapilo, že pri väčšine výbehoch boli mladí animátori, ktorí sa nám venovali a rozprávali nám zaujímavosti o zvieratkách. Prvýkrát v živote som držala veveričku! Bola taká ľahučká! Nezabudla nás samozrejme aj ocikať 😀 Ďalej sme si prešli okolo bieleho klokana, miniprasiatka, minikoníka, maxisliepok, maxikrálikov, miniatúrneho jeleňa… Naozaj tam majú veľa zaujímavých zvierat. Najvtipnejšie boli rozhodne lamy alpaky.

Biely klokan
Biely klokan

Ak sem plánujete ísť s väčšou skupinkou, napríklad s detským táborom, je možnosť rezervácie. A viete čo? Mini Farma v Lubinej ponúka aj ubytovanie. Všetky potrebné informácie nájdete na ich webovej stránke, ktorá sa mi osobne veľmi páči http://www.minifarma.sk/.

Môžete sa priamo v areáli Mini Farmy aj najesť, alebo si vypiť kávu. Toalety máte samozrejme tiež k dispozícii. Majitelia mysleli aj na tých najmenších. Terén je prispôsobený aj pre kočíky a ak ste zabudli pre svoje najmenšie ratolesti plienky, na toaletách ich nájdete. Detičky iste zaujme aj jazda na poníkoch – malé kolo v cene 2 €  a veľké kolo 3 €.

Toto leto sa sem plánujeme určite znova vrátiť. Veď kde inde môžete vidieť také zaujímavé zvieratká, ktoré sa dajú aj pohladkať? Ako sprievodkyne si veľmi ceníme animátorov, ktorí sa nám venovali. Pre nás, dospelých milovníkov zvierat to bol super zážitok!

Minikozičky a miniovečky v akcii
Minikozičky a miniovečky v akcii

Ako som spomínala na začiatku článku, ak ste šikovní, stihnete zavítať aj na iné miesta. Za návštevu určite stojí zrúcanina hradu Beckov, taktiež Trenčiansky hrad – o týchto miestach vám viac informácií prezradí Maťa.

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.