Čachtický hrad – sídlo neslávne známej Bátoričky

20. 08. 2019 Hrady a zámky ČachticeTrenčiansky kraj Martina

Informácie:

Čachtice
48°43′30″S 17°45′40″V
350 m. n. m.

Ďalšie informácie:

1324
Červená je farba krvi,
Bátorička dievky hubí.
Tajne dúfa, že z ich krvi omladne,
No za múrmi svojho hradu pochovaná navždy ostane.
Kdeže nájdeš tento hrad?
Na úpätí v Čachticiach.

Drevená socha Alžbety Bátoriovej

 

Bátorička, Čachtická pani, Krvavá grófka – toto je len zopár z mnohých pomenovaní Alžbety Bátoriovej, neslávne známej uhorskej grófky. Tá sa vraj kúpala v krvi mladých dievčat kvôli svojej bezhraničnej túžbe po mladosti. Osoba Alžbety Bátoriovej už asi navždy ostane pevne spojená s Čachtickým hradom, v ktorom pobývala a kde páchala zverstvá na mladých dievkach.

Ako na hrad?

Čachtický hrad som navštívila už trikrát a zakaždým som sa hore škriabala inou cestou. Najjednoduchšie sa hore dostanete z Čachtíc, odkiaľ vedie asfaltka až na hrad, takže táto cesta je ako stvorená pre ľudí, ktorí dlhé túry veľmi neobľubujú, no túžia obdivovať krásy Čachtického hradu. Taktiež sa tadiaľto ľahko dostanete hore aj s kočíkom, no majte na pamäti, že sa chystáte navštíviť zrúcaninu, ktorej terén nie je práve pre kočíky najvhodnejší. Pešo sa asfaltkou z centra obce dostanete na hrad približne za 45 minút. Máte dokonca možnosť dostať sa relatívne vysoko aj s autom, ktoré si asi v polovičke cesty môžete odstaviť na parkovisku a zvyšok cesty už vyšliapete po svojich (cca 20 minút). Parkovisko je však spoplatnené a počet parkovacích miest je obmedzený!

Pohľad na Višňové z Čachtického hradu

Paradoxne, dve ďalšie cesty na hrad vedú nie z Čachtíc, ale z vedľajšej dedinky s poetickým názvom Višňové. Jedna z nich vedie priamo cez skalné bralo. Táto cestička je síce najnáročnejšia, no nie je to nič, čo by skúsený turista nezvládol. Túto cestu často volia ľudia, ktorí prídu motoráčikom z Myjavy/Nového Mesta nad Váhom.

Ak sa však nechcete škriabať po hradnom brale, ale chcete si užiť výstup hore a dať si trošku do tela, odporúčam zlatú strednú cestu cez lesnú cestičku. Ak idete vláčikom, vystúpite v spomínanej dedinke Višňové a od vlakovej stanice sa vydáte k hradu. Po prejdení mostu však nejdete stále rovno až smerom k hradnej skale (túto cestu voľte, ak si chcete dať do tela až príliš), no vydáte sa smerom vľavo a pôjdete asi 15 až 20 minút po ceste (pozor na autá!), až kým nenarazíte na smerovník, ktorý vás už cez les znaviguje priamo k hradu. Stúpanie nie je veľmi veľké, no upozorním vás, že čím ste bližšie k vášmu cieľu, tým sa zvyšuje aj stúpanie.

Čachtický hrad

Zrúcanina Čachtického hradu

Čachtický hrad je pre turistov sprístupnený od marca do novembra. Pre aktuálne otváracie hodiny vstupné na hrad/parkovisko, checknite oficiálnu stránku Čachtického hradu. Do areálu hradu je povolený aj vstup so psíkmi, no len v prípade, že máte vášho štvornohého miláčika na vôdzke. Pred vstupom do hradu máte taktiež možnosť vyprázdniť svoj mechúr na Toi Toikách. Tento typ toaliet nemusí byť každého šálkou kávy. Myslite však na to, že idete na výlet do prírody! Neočakávajte teda záchody, ako keby ste šli na recepciu do hotela Hilton.

Aj keď ide o zrúcaninu hradu, máte možnosť absolvovať komentovanú prehliadku spolu so sprievodcom (odporúčam!). Vstupy so sprievodcom sú výlučne v letných mesiacoch júl august a prebiehajú každú celú hodinu od 12:00 hod. Minimálny počet turistov je však desať. Už keď som vchádzala k pokladni, obávala som sa toho, že bude vstup bez sprievodcu. Na hrade totiž veľa ľudí nebolo. Táto obava sa mi, žiaľ, aj potvrdila. Pani pri pokladni oznámila, že sú na hrade v krízovom režime, pretože im ochorela sprievodkyňa a nemá im kto sprevádzať. Škoda! Na prehliadku so sprievodcom som sa veľmi tešila…

Na prehliadke sa, okrem iného, dozviete, na čo slúžil malý trojuholníkový otvor vľavo. Poradím vám, spisovne sa to nazýva prevét, no ľudovo aj výsernica. Na čo to asi tak bolo, hmm? ?

Pani pri pokladni zrejme uvidela moje sklamanie a povedala, že ak sa budem chcieť čokoľvek opýtať, tak môžem prísť za ňou a ona mi rada odpovie. Pri týchto slovách mi do ruky dokonca vložila papierik, ktorý v krátkosti hovoril o histórii hradu aj spolu s mapkou. A tak som sa nielenže dozvedela niečo o histórii, ale vďaka očíslovanej mapke som vedela, čo sa kde na zrúcanine nachádza, na čo jednotlivé časti slúžili, a kedy boli približne postavené.

Priamo na zrúcanine je aj miestečko so stolmi a stoličkami. Tu si môžete zjesť jedlo, ktoré ste si so sebou priniesli, prípadne občerstvenie, ktoré ste si kúpili v obchodíku priamo na zrúcanine hradu. V tomto obchodíku je možnosť kúpiť si základné občerstvenie, napr. minerálku, sladené nápoje, keksy a iné. Na výber tu taktiež máte zo širokej škály suvenírov od pohľadníc, cez magnetky, pamätné mince až po Čachtické víno.

Posterová expozícia

V tomto obchodíku, okrem občerstvenia a suvenírov, tiež nájdete aj niekoľko informačných tabúľ týkajúcich sa hradu, jeho majiteľov a iných hradov, ktoré vlastnili. Skvelé je, že tieto tabule sú nielen v slovenčine, no môžu si ich preštudovať aj zahraniční turisti, keďže sú aj v anglickom, nemeckommaďarskom jazyku.

Trošku nešťastné je však umiestnenie týchto informačných tabúľ, keďže k niektorým musíte doslova preskakovať cez lavičky. Taktiež je na škodu, že v daných textoch nie je jasne označené, kde začína ktorý jazyk. A tak vám dlhšie trvá, kým nájdete začiatok a koniec slovenského textu. Toto je však len chybička krásy… alebo možno skôr profesionálna deformácia na mojej strane 😀

Železná panna
Zdroj: Martin Šimovec (17.4.2016), MY Trenčín

Z textov sa však dozviete zaujímavé informácie! Napríklad ako vznikol erb rodu Bátori, ktorý v sebe obsahuje draka, že Bátoričkin pôvod siahal až do Rumunska a že Alžbeta Bátoriová, rovnako ako Vlad Tepeš, prezývaný Dracula, vlastnila hrad Fagaroš, ba dokonca sa radí medzi príbuzných samotného Tepeša. Mnohí z vás budú prekvapení, že Bátoriovci vlastnili neuveriteľných 4299 sídiel a spolu s Nádašdyovcami ich mali vyše 5000!

Tiež sa dozviete o existencii mučiaceho nástroja zvaného železná panna, v ktorom vraj Alžbeta svoje obete mučila. Podľa obrázku vyzeral ako kužeľ so ženskou hlavou na špici. Vo vnútornej časti nástroja boli železné bodáky, ktoré boli umiestnené tak, aby po uzatvorení nástroja nezasiahli žiadne dôležité orgány. Obeť, tak zomierala pomaly a v obrovských mukách. Tento nástroj však nebol nikde nájdený. Dobrovoľníci z OZ, ktorí spravujú Čachtické podzemie však dúfajú, že železnú pannu nájdu práve tam pri výkopových prácach. Hovorí sa totiž, že Alžbeta obete netýrala na samotnom hrade, ale v Nádašdyho kaštieli dolu v obci. Ten sa, žiaľ, do dnešných čias nezachoval.

Výhľad z Čachtického hradu

Po prečítaní všetkých informačných tabúľ som sa rozhodla dať Čachtickému hradu zbohom. A keďže (ako ostatne vždy, keď idem na výlet) som bola dostatočne zásobená jedlom, nemala sme potrebu sa zastavovať po ceste späť v žiadnej reštaurácii. Ak ste si však jedlo so sebou vziať zabudli alebo sa vám, nebodaj, nič chystať nechcelo, nemajte strach, od hladu nepomriete! Dolu v obci totiž reštaurácie nájdete. Tie najlepšie hodnotené sú, napríklad Pivnička pod Čachtickým hradom, prípadne Pizzeria Bathory.

Video:

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.