• Domov
  • Iné
  • Čachtické podzemie – Mučila tu Bátorička svoje obete?

Čachtické podzemie – Mučila tu Bátorička svoje obete?

01. 02. 2020 Iné ČachticeTrenčiansky kraj Martina

Informácie:

Čachtice
48°43'04.2"N 17°47'02.1"E

Ďalšie informácie:

1816
Bátorička tu vraj mladé ženy mučila,
Železnú pannu pri tom ona využila.
Tento nástroj krvácanie spôsobuje,
Orgány však žiadne nezasahuje.
Kde sa podel tento nástroj krutý?
V Čachtickom podzemí je vraj ukrytý.

Ak ste sa ešte v čase minuloročných letných prádznin vydali na Čachtický hrad a ostalo vám trochu voľného času, mali ste možnosť navštíviť aj Čachtické podzemie. Ja som tak učinila. Pôvodne som nemala ani najmenšie tušenie, o čo ide. Na hrade som sa však na informačných tabuliach dozvedela, že práve v podzemí by mal byť ukrytý známy mučiaci nástroj Alžbety Bátoriovej, železná panna.

Ako do podzemia?

Cesta sem bola pomerne dobre označená, ak ste sa rozhodli schádzať z Čachtického hradu po asfaltke. Na každom kroku, či už na strome alebo na stĺpe, ste mali možnosť vidieť letáčik, ktorý vás lákal do katakomb. Čachtické podzemie sa nachádza dolu v obci pri bývalom Nádašdyho kaštieli. Zoznam udalostí, ktoré sa v podzemí odohrávajú nájdete na ich facebookovej stránke.

Katakomby

Keď som dorazila na miesto, bola som trochu prekvapená. Vyzeralo to, ako keby som prišla k niekomu do záhrady! Nesmelo som sa spýtala pána, ktorý sedel za počítačom v obkolesení dvoch menších detí, či som správne. Ten prikývol. Spýtala som sa teda ako dlho trvá prehliadka (očakávala som totiž prehliadku so sprievodcom). Pán mi odvetil: „Zatvárame o 18:30. Takže dovtedy tam môžete byť, ale dá sa to prezrieť aj za 15 minút.“ Aha, zaujímavé!

Pred vstupom do podzemia pán správca povedal niečo z histórie. Potom mi podal baterkukrátky textík, ktorý bol veľmi stručný, napísaný v bodoch, a vyprevadil ma so slovami: „Poriadne sa dole nadýchajte toho čerstvého ionizovaného kyslíku!“

Expozícia

V podzemí bolo príjemne chladno, ba občas dokonca aj zima. Čo sa týka samotnej expozície, tú tvorili najmä nápisy na stenách tunela, ktorý bol sprašového charakteru, strašidelné bábky, kosti zvierat, porozbíjané taniere, a zrejme repliky dvoch mučiacich nástrojov. Časť prehliadkovej trasy pojednávala aj o živote habánov, ktorí počas bojov s Turkami žili v podzemí. Tá však obsahovala len zopár nádob. Čo ma však najviac zaujalo boli nálezy, ktoré sa našli pri vyhlbovaní tunelov.

Zdroj: FB Čachtické podzemie (12.7. 2017)

Celé podzemie som mala naozaj prezreté za 15 minút. Keď som z neho vyšla spolu aj so zvyškom skupiny, tak nám prívetivý pán správca povedal, že každý z nás má nárok na jednu otázku týkajúcu sa podzemia. Dozvedela som sa tak, napríklad, že „diery v strope“ sú vetracie komíny a že podzemie neustále rozširujú, najmä počas nočných brigád, aby nerušili návštevníkov počas prehliadok. Pán správca tiež odpovedal na otázku, či bolo podzemie prepojené so samotným hradom:

Legenda hovorí, že bolo, no nemáme zatiaľ žiaden dôkaz. V jednej knihe sa píše, že Ficko, pomocník Bátoričky, sa z podzemia pod kaštieľom za pár minút dostal do hradu. To však fyzicky nie je možné, pretože cesta odtiaľto na hrad trvá 2 hodiny. Jedine, že by mal dáku skratku.

Potom celú skupinku ešte oboznámil s akciami, ktoré sa majú v podzemí konať. Každému potriasol rukou a zaželal nám veľa šťastia. Šťastie som mu popriala aj ja a dodala som: „Budem vám držať palce, aby ste to prepojenie podzemia s hradom naozaj našli!“

Žiaľ, ak aj toto prepojenie medzi podzemím a hradom existovalo, občianske združenie sa o ňom už nikdy nedozvie. Ako v lete totiž informovali na facebookovej stránke:

na základe uznesenia č.99/2019, prijatého na mimoriadnom zasadnutí Obecného zastupiteľstva obce Čachtice dňa 6.8.2019, je od 7.8.2019 Čachtické podzemie trvalo uzatvorené.

Podzemnými chodbami pod Čachticami sa teda už neprejdete… no nezúfajte! OZ svojím fanúšikom odkazuje, že naďalej budú pokračovať s rôznymi akciami, prednáškami a inými projektami.

Zdroj: FB Čachtické podzemie (7.8. 2019)

Máte tip na výlet?

Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.