Zrúcanina hradu Branč – strážca myjavských kopaníc

magister Aba ho vystavať nechal.
Hrad pôvodne hranice Uhorska strážil,
no nájazdy husitov neodrazil.
Tí hrad preto dobyli
kráľa platiť nechali.
Hrad sa neskôr útočiskom habánov stal,
o storočie neskôr však chátrať začal.
Nad kopanicami sa dnes už len ruina vypína
a na časy svojej zašlej slávy spomína.
V malebnej dedinke Podbranč v časti Podzámok nájdete zrúcaninu bývalého majestátneho stredovekého hradu Branč, ktorý mal veľmi dôležitú strategickú polohu a spolu s ostatnými strážnymi hradmi strážil starú českú obchodnú cestu a západnú hranicu Uhorského kráľovstva. V súčasnosti na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce.
Ako na hrad?

Na Branč som sa vybrala z neďalekého mestečka Myjava, odkiaľ sa na zrúcaninu ľahko dostanete autobusom, a to buď rovno na zastávku Podbranč – Podzámok, kde vás autobus vysadí rovno pod zrúcaninou a vy si už len vyšliapete menší kopček po modrej značke približne 10-20 minút. Alebo môžete vystúpiť aj na zastávke Podbranč – Majeríčky, no odtiaľto je to zhruba 3,1 km na hrad do kopca a cesta vám potrvá okolo hodiny, prípadne i viac, ak idete vychádzkovým tempom. Keď vystúpite na zastávke, prejdete okolo hasičskej stanice, pri ktorej zabočíte vľavo a potom už len po ceste popri poliach až do časti Podbranča zvanej Podzámok. Na hrad sa však dostanete aj na vašom bicykli, keďže tam vedie cyklotrasa, ale aj na autom, ktoré si môžete odparkovať buď pri zastávke Podbranč – Podzámok, alebo rovno pod samotným hradom, kde sa nachádza menšie parkovisko.
Zrúcanina hradu Branč

Hrad Branč bol vybudovaný na pohraničí Uhorského a Českého kráľovstva v polovici 13. storočia magistrom Abom. Keďže mal výbornú strategickú polohu, nielenže kontroloval úsek starej českej obchodnej cesty, ale taktiež strážil aj západnú hranicu Uhorska nazývanú stredoveká Maginotova línia. V 17. storočí na hrade svoje útočisko našli habáni zo Sobotišťa, ktorí na hrad dodávali svoju typickú keramiku. Začiatkom 18. storočia však Branč stratil svoj vojenský význam a začal chátrať. V súčasnosti na hrade prebiehajú rekonštrukčné práce, pri ktorých sa zatiaľ podarilo opraviť renesančnú delovú baštu zo 16. storočia, na ktorú natrafíte hneď pri vstupe na hrad.
Prehliadka
Vstup na Branč je zadarmo, a aj keď sa pred jeho pomyselnými bránami nachádza búdka s názvom Pokladňa, vstupenky ani suveníry v nej nenájdete, keďže aspoň počas mojej návštevy bola zatvorená.

Občerstvenie na hrade nenájdete tiež, takže je potrebné si so sebou zbaliť výdatnú desiatu, prípadne špekačky, keďže v časti dolného hradu nájdete aj ohnisko. Pri zakladaní a najmä následnom hasení ohňa buďte veľmi opatrní a obozretní a radšej poriadne skontrolujte, či ste oheň naozaj uhasili. Čo sa sociálnych zariadení týka, tak priamo na hrade sa nachádzajú dve suché toalety a pod hradom v novo zrekonštruovanej budove sú aj toalety. Tie sú však z nevysvetliteľných dôvodov uzamknuté.
Na zrúcanine hradu Branč sa komentované prehliadky síce nekonajú, no nájdete na ňom hneď niekoľko informačných tabúľ, ktoré vás oboznámia s jeho históriou. Dozviete sa tak napríklad nielen to, že hrad vlastnil aj pán Váhu a Tatier, Matúš Čák Trenčiansky, ale aj to, že v roku 1428 Branč dobyli husiti, od ktorých ho potom musel naspäť odkupovať samotný kráľ Žigmund Luxemburský. Hrad Branč tiež učaroval aj obľúbenej slovenskej spisovateľke Zuzke Zguriške, ktorá nabrala inšpiráciu práve z hradov Branč, Korlátko a Beckov pri písaní románu Husitská nevesta.

V jednotlivých častiach hradu sa nachádzajú aj malé tabuľky informujúce o tom, v akej časti hradu sa práve nachádzate.
Branč vám ponúka aj nádherný výhľad na okolie a na dolnom hrade nájdete aj tabuľu s panorámou, vďaka ktorej sa dozviete, čo presne zo zrúcaniny hradu Branč môžete vidieť. Pôvode mal hrad priamy kontakt hneď s niekoľkými hradmi a to s hradom Holíč, Šaštín, Ostrý Kameň, Korlátko, Plavecký hrad a za priaznivého počasia aj s hradom Tematín. K lepšiemu výhľadu vám dopomôže aj ďalekohľad umiestnený blízko tabule s panorámou, ktorý si môžete vyskúšať zadarmo. Avšak všetky tieto okolité strážne hrady z neho už neuvidíte, keďže z mnohých sú v súčasnosti už len ruiny.
Návšteva hradu Branč naozaj stojí za to, no veď posúďte sami 🙂
Video:
Máte tip na výlet?
Podeľte sa s nami o svoje obľúbené miesto! My ho radi navštívime a podelíme sa o tento výlet s ostatnými!